DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Nokia N73

Články / Návody
kk
 
 

Zdroj www.n73.eu z této stránky jsou čerpány všechny data a údaje






Jak certifikovat aplikaci nebo hru?
Nějaké aplikace nebo hry je třeba před instalací certifikovat, aby šly nainstalovat. V tomto návodu si popíšeme jak se jednotlivé aplikace certifikují.

Aplikace, kterou je nutné certifikovat hlásí při instalaci "Chyba certifikátu. Kontaktujte dodavatele aplikace". Nyní se podívejme na to, jak instalační soubor upravit tak, aby šel nainstalovat.

Stáhněte si tento soubor a rozbalte jej. Obsahuje složku certifikace a program DevCertRequest_30_10_2006_v2.0.exe, který nainstalujte a spusťte.

Do první kolonky zadejte název výsledného certifikátu, napříkad certifikat a stiskněte next.

c1.jpg

ACS Pub ID available nastavte na "NO", do kolonky Private key vyhledejte a zadejte soubor sultan.key, který jste stáhli na začátku a nachází se ve složce certifikace. Jako heslo napište 0123456 a stiskněte next.

c1.jpg

Jako country vyberte Czech republic, state: czech republic, company a common name: certifikat (název certifikátu) a stiskněte next.

c1.jpg

Jako IMEI(s) zadejte vaše výrobní číslo - IMEI telefonu (zjistíte vyťukáním *#06# v pohotovostním režimu telefonu) a stiskněte add pro přidání všech zemí. Poté stiskněte next:

c1.jpg

Stiskněte Finish a zobrazí se vám tato obrazovka informující o hotovém certifikátu:

c1.jpg

Nyní běžte na stránku www.symbiansigned.com a vpravo nahoře se zaregistrujte. Při registraci dávejte pozor na heslo, které musí mít minimálně 8 znaků a obsahovat jako písmena, tak čísla. Dále je nutné potvrdit licenční podmínky v novém okně. Poté se přihlaste.

Nahoře klikněte na "My Symbian Signed", poté vlevé části na "Developer certificates" a pak na položku "Request".

Opište kód a klikněte na "procházet". Vyberte námi vytvořený certifikát, standardně v umístění: C:\Program Files\Symbian OS Tools\Developer Certificate Request a stiskněte Send.

c1.jpg

Zobrazí se vám následující obrazovka, kde stiskněte Download pro stáhnutí certifikátu:

c1.jpg

Stáhnutý certifikát i aplikaci, kterou chcete certifikovat zkopírujte do jedné složky se soubory pro certifikaci, které jsme stáhli na začátku (celkem 5 souborů: auto_signsis.bat, signsis.exe, sultan.key + váš certifikát a neocertifikovaná aplikace).Klikněte pravým tlačítkem na soubor auto_signsis.bat a dejte upravit. Zobrazí se vám tento obsah:

signsis rotateme_unsigned.sis rotateme.sis certifikat.cer sultan.key 0123456

rotateme_unsigned.sis změnte na jméno vaší aplikace, kterou chcete certifikovat, rotateme.sis změňte na jméno výsledného souboru s příponou .sis, certifikat.cer je název vašeho certifikátu, a 0123456 je heslo, které jsme zadávali na začátku. Položku singsis a sultan.key tedy neměňte. Zavřete soubor a dejte uložit změny.

Nyní spusťte soubor auto_signsis.bat a ten vám "vyplivne" ocertifikovanou aplikaci, kterou již můžete nahrát do telefonu a nainstalovat.

Certifikace je nutná například u aplikací FExplorer, Rotateme a dalších...


Jak rozebrat Nokii N73?


Flash lite aplikace a hry

Aplikace a hry nejsou jen v javě a symbianu.Možná jste nevěděli, že existuje také mnoho free Flash Lite her a aplikací.Nejde ovšem jen o jednoduché hry, ale i o vzdělávácí nebo business aplikace.

Flash Lite je Flash technologie vyvinutá společností Adobe, zejména pro mobilní telefony spotřební elektroniku.Flash Lite 1.1 Player najdete jako předinstalovanou aplikaci ve všech S60 3rd telefonech.Flash Lite 2.0 je relativně nový formát dostupný zatím jen v Adobe Online Store.



Asi nejširší seznam volně stažitelných her a aplikací najdete na Adobe Flash Lite Exchange.

.

Flash Lite soubory mají příponu *.swf a do telefonu je přenesete standardním způsobem jako jiné soubory.


Užitečné klávesové zkratky ve web prohlížeči
Internetový prohlížeč (mimochodem velmi dobrý) najdete obvykle pod ikonkou "Web" v hlavním menu telefonu.K dispozici je několik užitečných klávesových zkratek pro pohodlnější a rychlejší práci.

# - Zoom (lupa) oddálení



* - Zoom (lupa) přiblížení



1 - Otevře záložky



2 - Otevře pole pro vyhledávání textu na stránce



3 - Návrat na předchozí navštívenou stránku

5 - Výběr okna.Užitečné pokud jste na stránce, která otvírá i pop-up okna.



8 - Přepne mezi zobrazením celé stránky a zpátky na normální zobrazení



9 - Vyvolá pole pro vložení jiné www adresy a přechod na ni




Popis funkce jednotlivých disků v N73
Vestavěný správce souborů umožňuje prohlížet pouze paměť telefonu a paměťovou kartu.Pokud, ale použijete správce souborů od jiných výrobců, jako je SysExplorer nebo Y-Browser, můžete prohlížet všechny diskové jednotky souborového systému jak je zobrazeno na obrázku níže.



C:\. Tento disk je také nazýván "paměť telefonu".Jde o flash paměť na kterou můžeme instalovat aplikace nebo ukládat naše data.Na rozdíl od paměťové karty, je vždy uvnitř telefonu takže i pokud vyjmete paměťovou kartu zůstanou vaše data stále v telefonu.Paměť telefonu má omezenou velikost, v případě N73 je to cca 42 MB.

D:\. Jde o jednotku, která slouží k ukládání dočasných souborů. Obsah bude smazán po restartu telefonu.Ve většině případů tento disk nepoužíváme.

E:\. Jedná se o paměťovou kartu. Běžně místo kam instalujeme aplikace nebo kde skladujeme naše všelijaká data (MP3, video, fotky nebo cokoli dalšího).

Z:\. Zde je uložena paměť ROM (Read Only Memory). Obsahuje systémové aplikace operačního systému a jeho datové soubory. Jelikož jde o read-only (pouze čtení) paměť, nemůžete sem nic ukládat. Jedinou cestou jak upravit obsah této paměti je flashnutí telefonu, například přes Nokia Software Updater.


Co přináší nový firmware 3.0638.0.0.1?
Tento firmware s označením 3.0638.0.0.1, vydaný 30.10.2006 si můžete sami nahrát do telefonu pomocí Nokia Software Updatu.

Změny oproti předchozím verzím:

  • Telefon je celkově svižnější
  • Zoomování v galerii kdykolikv možné (dříve nedostatek paměti ram)
  • Písmo v pohotovostním režimu je nyní tučně (kalendář, poznámky, přehrávač...)
  • Při prohlížení obrázků v galerii zůstává na displeji informační lišta, kterou musíte skrýt manuálně (dříve se skryla ihned po přechodu na další obrázek)
  • Nová funkce - Modem
  • Přidány nové 3D zvonění
  • Nejvyšší hlasitost přehrávače je nyní více hlasitá než dříve
  • Čistější podání hudby přes hlasitý reproduktor
Zatím jsem na další změny nepřišel, vaše další postřehy pište našeho fóra.


Jak sledovat DVD v mobilním telefonu

Stáhněte si prográm DVD Ripper v sekci Software.

Nainstalujte a spusťte, v settings nastavte parametry, dále hlavně rozlišení výsledného videa na 320 x 240 pixelů:



Na hlavní obrazovce vyberte vaše DVD kliknutím na load DVD. Dále nastavte kodek videa na DivX / XVid a zadejte cestu kam se má video uložit.

Nyní již spusťte konverzi videa kliknutím na tlačítko Start. Poté se vám vytvoří avi soubor, který již přehrává přehrávač DivX Player (popř. SmartMovie), který pokud nemáte ještě nainstalovaný stáhněte v sekci aplikace.


Jak zobrazit svátek v pohotovostním režimu
Pokud nechcete zapomenou popřát svým blízkým k svátku, můžete si na pohotovostní displej telefonu zobrazit aktuální svátek a každý den tak mít jasný přehled kdo má svátek.

Budete potřebovat prográmek Svátky, který si stáhnete v sekci Software a emailový klient Microsoft Outlook, který je součástí Microsoft Office, který má jistě spousta z vás.

Audacity Program Svátky rozbalte, spusťte, nastavte česká jména a potvrďte kliknutím na "Přidat svátky".

Nyní vám program vyexportoval všechny svátky do kalendáře Outlooku, takže už stačí pouze synchronizovat kalendář s kalendářem v mobilním telefonu.

Spusťte Nokia PC Suite a položku "Synchronizovat". V nastavení vyberte zda chcete synchronizovat pouze kalendář, nebo i další data a klikněte na tlačítko "Synchronizovat".












Nyní již je vše hotové a výsledek vypadá jako na obrázku:

Audacity


Duel fotoaparátů: N73 vs. N93
Upozornění: Je možné že testovaná N93 není finální verze, berte tedy toto srovnání s menším nadhledem !

Nokia N73 a N93 jsou telefony patřící do stejné kategorie Nseries, N73 je všestranný telefon určený pro práci i zábavu, N93 sází spíše na své funkce jako je fotoaparát s optickým zoomem, nebo vynikající videonahrávání. Oba telefony disponují 3.2 Megapixelovým fotoaparátem s optikou Carl Zeiss a automatickým zaostřováním. V tomto článku tyto 2 na první pohled odlišné telefony změří své síly. Výsledek je velmi zajímavý

Venkovní fotografie

Jako první srovnávací fotografii volíme klasickou venkovní fotografii, zde jsou telefony poměrně vyrovnané, hodnocení tedy nechám na vás:

Vždy první N73, pak N93



Zoom




Autoatlas



Makro

Při makrorežimu u N93 bylo nefunkční automatické zaostřování, tento nedostatek dává N73 drobný náskok.




V noci



Video
Video pořízené N93 je v rozlišení VGA (640 x 480), je tedy větší a určitě lepčích kvalit, bohužel však použití optického zoomu vyvolává nepříjemný rušný zvuk, poslechnite si jej na ukázkovém videu:

Video pořízené N73
Video pořízené N93

Nokia N73 má dle mého názoru krapet lepčí fotografie jak po barevné stránce, tak po stránce kvality, nevyskytuje se v nich tolik šumu. N93 je rozhodně lepší v kvalitě videa, rychlejším ostření a v možnosti použití trojnásobného optického zoomu. Který telefon má podle vás lepší fotografie ?


První recenze N73 - Další důvod k radosti
Nokia produkuje sérii smartphonů jak na běžícím pásu a po nedlouhé odmlce se začíná prodávat další z řady N-Series. Zatímco model N72 je následovníkem oblíbené a stále hojně prodávané N70 spíš jen v pomyslném duchu, novinka s označením N73 je nástupce se vším všudy. K dostání jsou 2 barevné varianty (moderní bílo-červená a decentní stříbrno-hnědá), přestože výrobce při představení prezentoval varianty tři. Nejmarkantnějšího vylepšení se dočkal fotoaparát a displej. Jak tato kombinace k sobě pasuje ?

Intro
Především je třeba zdůraznit, že N73 je propagován jako revoluční fotomobil s 3,2 megapixely s automatickým ostřením (autofocus), přičemž celou optiku ještě pokřtil Carl Zeiss. Na trhu to nebude mít lehké, protože do prodeje se dostává také rival K800i od švédskojaponského Sony Ericssonu. Zanedlouho nás uvítá hi-tech model N93 a neopomeňme také model N80. Někdo by mohl namítnout, že by tím mohla být pozice N73 ohrožena. Při důkladném pohledu na cenové kategorie, v kterých se všechny přístroje nacházejí, lze zjistit, že skutečným konkurentem bude opravdu jen model K800i. Bratrovraždu N-modelů zažehná cenový rozdíl všech třímegapixlu N-série a každý produktový model si najde klientelu svou. Netřeba dodávat, že Nokia stále agresivněji propaguje své smartphony a vypadá to, že nebude dlouho trvat a vytlačí i běžné „hloupé“ telefony. N73 sice patří k těm chytrým, bohužel obsahuje operační systém Symbian S60, tentokrát 3. edice, která není kompatibilní se staršími verzemi.

Pozn.: Věci, které naleznete v základním balení telefonu najdete v sekci Obecné.

Konstrukce a vzhled:
Nokia N73 je běžné konstrukce s rozměry 110 x 49 x 19mm. Její hmotnost zbytečně nezvyšuje žádný otevírací nebo slider-mechanismus, takže v kapse ucítíte pouze 116g čisté váhy. Jediná pohyblivá část je umístěna na zádech telefonu a chrání čočku fotoaparátu. Plastová krytka je stejně jako v případě modelů 6680/1 a N70 aktivní a při její odsunutí je zaktivuje fotoaparát. Právě tato krytka byla častým terčem kritiky majitelů těchto telefonů, protože po nedlouhé době používání se lícování uvolnilo a krytka si záhadným způsobem dokázala najít i milimetr, kam by se mohla viklat a kývat. Tady zaslouží modelu N73 chvála. I po několika dnech krytka sedí, konstrukce jí dovoluje klouzat jen nahoru a dolů a nikde se nic nepříjemného neozývá. Odpor pružin zajišťujících posouvání je více než silný. Nechtěné otevření v ruce nehrozí, pouze bych viděl překážku při vytahování přístroje z kapsy. Několikrát se mi již takto povedlo nechtěně foťák zapnout. I když výhradu k samotné krytce mám. Ta je, stejně jako celé tělo telefonu, z poměrně levně vypadajícího plastu a při poklepání nehtem na povrch krytky se ozve tupě dutý zvuk, podobný tomu z plastových maket. Po pravé straně telefonu nalezneme tlačítka pro pohodlné ovládání fotoaparátu. Jsou 4 a jejich funkce nejsou omezeny pouze na fotící aplikaci. Na opačném boku přístroje se ukrývá infraport. Spodní a vrchní část obklopují nově dva stereo reproduktory, s kterými Nokia hodlá oslovit hlavně mladou klientelu. Pomocí stereo „repráků“ se nyní naskýtá možnost poslechu skutečně stereo hudby nebo vyzváněcích tónů. Na vrchní straně je tradičně vypínací tlačítko, zespodu pop-port a také slot na paměťové karty. Přístroj akceptuje pouze miniSD, jiné mu nechutnají. Konektor nabíječky je v nové, redukované velikosti. Výrobce do prodejního balení přidává konektorovou redukci, jejíž uplatnění uvítají vlastníci původních nabíječek. (Dodávám, že ne všechny modely v prodejním balení redukci naleznou. Například u Nokie 6111 zcela chybí.)

Přední strana je bonbonkem, na které si smlsnou všichni. Existují totiž dva tábory lidí. Jedni konečně vítají uhlazený vzhled bez zbytečných prvků upozorňujících na to, že se jedná o chytrý telefon. Druzí design N73 odmítají a považují jej za „nenokiácký“. Jiný ohlas na české scéně jsem zatím nezaznamenal.

Nyní od designu k praktické části: více než polovinu čelní plochy zabírá rozměrný aktivní displej se zcela novým rozlišením 240x320 pixelů. Sám výrobce uvádí velikost 2,4“, pro našince bude užitečnější informace 37x50mm. Počet barev, které dokáže zobrazit, je něco málo přes 262 tisíc. Zajímavostí je, že veškeré aplikace i přes různorodá rozlišení 3. generace operačního systému Symbian jsou zobrazována korektně. Těsně nad displejem sídlí VGA kamera pro videohovory a snímač světla. Ten nově modře bliká a indikuje stand-by režim při vypnutém displeji. Škoda jen, že neumí upozorňovat na jakoukoliv událost, takže zmeškaný hovor nebo přijatou SMS si každý musí zkontrolovat sám. Pod displej, kde zbývá už jen menší polovina místa, se vtěsnala klávesnice. Právě tady je znát, že designéři měli kus práce, jak se s místem vypořádat, a protože ho nebylo nazbyt, výsledek je takový, že na největší úskalí člověk narazí při psaní zpráv. Zatímco ovládací a kontextové klávesy, jako nejdůležitější navigační prvky telefonu, zabírají nejvíce plochy a jejich ovládání je bezproblémové, numerické klávesy jsou „nalepeny“ na sebe a psaní je značně nepohodlné. Psaní speciálních znaků (tlačítko #), mezery (tlačítko 0) nebo změna velikosti písma (tlačítko *) je o život. Můj palec nebyl nikdy na akrobacii zvyklí a vypadá to, že se jí bude muset rychle naučit. Materiál kláves je z tvrdého plastu, díky ale zvláštnímu upevnění kláves působí velmi měkce.

Joystick je přesný, ale po vzoru N70 bych uvítal spíše navigační klávesy. Hlavička joysticku je sice za matných plastů, ale zejména při tlačení směrem nahoru klouže. (Možná to je opravdu v mých neohrabaných prstech. ?) Lem kláves po obvodu numerických kláves je z lesklého plastu a je vidět každý otisk. Klávesnice bude asi opravdu největší slabinou tohoto telefonu.

Hlavní lákadlo: 3.2 megapixelový Kárl Cajs
Telefon je skutečně revoluční. Ne na poli mobilních telefonů, ale v domácí stáji ano. Jedná se o prvního Fina s autofocusem. S rozlišením 3,2 megapixely (2048x1536 pixelů) jsme se mohli setkat už u kolegyně N80. A proč okolo celý humbuk? K čemu vlastně ten autofocus využiji? Díky zcela nové optice, není problém vytvořit ostré makro-fotky, fotografie v pohybu, které by jinak byly rozmazané a neostré, není problém nastavení ISO hodnoty pro přístup světla nebo také si telefon poradí při focení ve tmě díky pomoci blesku.

Základní aplikace pro focení je totožná s tou v Nokii N80. Je totiž fixně orientovaná na šířku, takže máte pocit, že fotíte s opravdovým fotoaparátem. Zabíraná scéna je zobrazena na celý displej. Při focení jsou k dispozici základní funkce, jejichž volba se zobrazuje v pravém sloupci přímo v záběru. Základní nabídku tvoří: přepnutí do videa, režim snímku (volba automatická, makro, pohyb, noc, portrét, sport), nastavení blesku (nově s možností redukcí červených očí), nastavení samospouště (od 2 do 20 sekund), režim sekvence (vytvoření 6 snímků rychle jdoucích za sebou), kompenzace expozice, vyvážení bílé, barevný tón (barvy, černobílá, sépiový, negativ a živé barvy), poslední volbou je nastavení světelnosti. Samozřejmostí je volba i menšího rozlišení, a sice 2MPx, 0,8MPx a VGA rozlišení. Aby bylo zajištěno co nejkvalitnější výsledku fotografovaných scén, doporučuji zájemcům nejdříve prostudovat základy fotografování, neboť automatika přístroje není vševědoucí a většinu nastavení si při fotografovaných scén uživatel nastaví sám. 20násobný zoom stále je jen digitální. Po teorii funkčních možností k praxi: aktivní krytka čočky při posunutí spouští fotoaparát. Není tedy třeba pátrat po menu a hledat správného zástupce. Samotné focení probíhá ve dvou fázích. Fotografovaná scéna se mírným namáčknutím tlačítka spouště zaostří a domáčknutím vyfotí. Samotné ostření trvá obvykle kolem 1 až 1,5s.

Při prvním setkáním s optikou jsem si řekl, že bude běžná, jako většina každých. Jenže hned skutečné první fotografie mi nechá zážitek asi hodně dlouho. Ukázal jsem fotografii mnoha známým a nikdo mi nechtěl věřit, že je opravdu původem z telefonu. Automatika si poradila a ostrý snímek i bez nastavování není ničím nemožným. Video však i přes dobrou optiku stále pokulhává. Rozlišení CIF (288x352) dnes neohromí a i domácí model 6280 zvládá rozlišení VGA. Privilegium kvalitního videa v řadě smartphonů Nokia N73 předává většímu a dražšímu sourozenci N93. Video nabízí předvolby barevného tónu, režimu snímání (den, noc) a vyvážení bílé. Kuriózní je, že jako v případě SonyEricssonů nelze zapnou přisvětlení aktivní diodou. Tento neduh vlastnila i N70 a N73 s ním pokračuje.

V případě, že krytka hlavního fotoaparátu je zavřená a spustíme z menu program pro focení, zaktivuje se přední kamera pro video hovory a z displeje se stává rozměrné zrcátko. Přední kamera umožňuje zoomu, není problém si po obědě v restauraci zkontrolovat, zda-li nám nezůstal kousek masa mezi zuby (:

Komunikace
Pro komunikaci s PC nebo jiným kapesním zařízením telefon zvládá technologii bluetooh 2.0, dokáže přenášet také data přes infraport nebo jako úschovna dat přes datový kabel může komunikovat přes rozhraní Pop-port <=>USB. Výhodou je podpora Mass storage. Výrobce opomněl pouze wi-fi. Tady přidělují Nokii jedno velké a významné mínus. Samotný telefon dokáže využívat všech sítí, tzn. s sítích 850/900/1800/1900 MHz. Přední kamera potvrzuje také sítě UMTS.

E-mailový klient si poradí jak s POP3, SMTP tak s IMAP4. Během nastavování jsem však narazil na novinku, kterou na S60 vidím prvně. Příchozí pošta může být zobrazena v nabídce buď jednořádkově (novinka) nebo postaru, na dvou řádcích. Jeden řádková varianta sice nabízí font poněkud titěrný, ale pošta je nyní přehledněji poskládána za sebou. Ostatní aplikace a prostředí telefonu odpovídá Symbianu S60. Uživatel si tedy může ikonky skládat k obrazu svému, může je třídit do složek nebo je může zařadit do pohotovostního režimu mezi 5 nejpoužívanějších zástupců. Multimediální klávesa nyní nově zvládá 2 funkce. Dlouhé stisknutí spustí hudební přehrávač, krátké stisknutí dovoluje spuštění až 4 volitelných funkcí dle nabídky. O zástupce tudíž není nouze.

Kvalitu videohovoru bohužel nebylo jak ověřit. Domnívám se, že nebude díky rozlišení displeje a kvalitě přední kamery s rozlišením VGA nebude nikterak pokulhávat za konkurencí.

Zábava
Telefon obsahuje všechny podstatné programy pro zkrácení dlouhé chvíle. Předinstalovaný přehrávač RealPlayer přehrává soubory MPEG-4 (*.mp4), ale také s příponou 3gp. Hudební přehrávač asi uživatelé využijí na hudební soubory mp3, i když zvládá také soubory AAC/eAAC/eAAC+/WMA s playlistem. Pro labužníky je nabídnut ekvalizér s několika předvolbami. Mezi nimi je také oblíbený profil Extra Bass. Sám telefon disponuje pamětí 47MB. Na hudbu to je však málo, proto se vyplatí zakoupit paměťovou kartu miniSD. Výrobce ručí, že telefon bezchybně akceptuje 1GB kapacitu, karta o velikost 2GB Nokii taky nedělá problémy.

Visual radio našinec nevyužije, ale samotné VKV rádio ano. Poslech je stereofonní, čistý a jasný. Tradičně je však nutné připojit sluchátka, která slouží jako anténa. Nabídka her je skromná. V nabídce se objevuje nesmrtelný had, nyní nově v 3D provedení (viz. video na konci článku).

Ostatní
Protože je telefon určen především pro zábavu, zaměřil jsem se hlavně na fotografie. Ostatní funkce organizace času, Office soubory, poznámky, kalkulačka a mnohé další zůstává beze změny. Pro zopakování jen vyčtu Symbianu tyto prvky: kalendář stále neupozorňuje na narozeniny, pokud jsou u jména v kontaktech; Office soubory lze pouze prohlížet (pro editaci je nutné zakoupit editor Office souborů); poznámky mají nesmyslně velký font, který nám Nokia vnucuje už od dob 7650; kalkulačka nabízí pouze základní početní operace. Tolik letem světem.

Videa s N73

Pro přehrání souboru mp4 můžete použít například QuickTime.

První pohled na telefon
Ukázka dvou velikostí písma
Ukázka her v telefonu
Stereo MP3
Proces fotografování


Nokia N73 vs. Fotoaparát

Na samotný závěr vám přinášíme malé srovnání fotografií pořízených N73 a digitálním fotoaparátem Panasonic lumix dcm-fz5. Vlevo N73, vpravo Fotoaparát:





Na závěr bych dodal pouze to, že ač se telefon zdá být ryze fotomobilem zaměřeným na fotky, jedná se o nástupce manažerského modelu N70. Nyní se telefon doslova vybarvuje. Zatímco mladistvou kombinaci sněhově bílé a červené barvy ocení spíše teenageři, pánové v oblecích uvítají decentní stříbrno hnědou barevnou kombinaci. Jak je vidět, na své si přijde každý.

Fotogalerie: Nokia N73:



Fotografie pořízené N73:




Jak oříznout mp3 v programu Audacity


Audacity

Pro úpravu budete potřebovat program Audacity, který si stáhnete v sekci Software. Program Audacity je v češtině a navíc freeware, takže ho můžete s čistým svědomím využívat pro upravu MP3 songů. Pro vyzvánění se doporučuje MP3 soubor o délce do 30 sekund s bitrate 128 kilo/s.

1. Stáhněte si Audacity včetně Lame MP3 knihovny, která je součástí downloadu.

2. Nainstalujte a spusťte Audacity na Vašem PC a "někam" si rozbalte stažený archiv s lame_enc.dll souborem.

Audacity


3. Klikněte na "Soubor" -> "Nastavení" a otevře se Vám okno s "Formáty souborů".

4. Klikněte na tlačítko "Najít knihovnu" v pravém dolním rohu a na "Ano" v okně dalším.

5. Budete požádáni o vyhledání lame_enc.dll, který jste dříve rozbalili na Váš disk, najděte ho a klikněte na "Otevřít" a "OK" k uložení nastavení.

6. Nyní je možné začít s výběrem souboru a jeho editací kliknutím na "Soubor" -> "Otevřít".Vyberte soubor.

7. Přehrajte si soubor a rozhodněte se, kterou část použijete pro vyzvánění.

8. Levým tlačítkem klikněte na požadovaný začátek a táhněte na požadovaný konec.

9. Výběr je možné i dále posouvat myší na obě strany (kurzor se změní na ruku).

10. Přehrajte si vybranou (označenou) část a pokud jste spokojeni, klikněte na tlačítko, které vypadá jako "vlnka" a je popsáno: "Odstranit všechno kolem výběru".

Audacity


11. Dále můžete použít různé efekty jako ztlumení konce do ztacena a jiné v menu efekty.

12. Uložte svou práci kliknutím na "Soubor" -> "Exportovat jako MP3" a vyberte si cíl kam se má soubor uložit.

13. Program toho umí samozřejmě mnohem víc včetně snižování hlasitosti na konci a postupného zvyšování na začátku atd.


Návod jak vytvořit video pro N73?
V tomto návodu si popíšeme, jak lze převést jakékoliv naše video do formátu, který přehraje nokia N73. Nebude tak problém v krátké chvíli přehrát vaše oblíbené video pomocí mobilního telefonu.

Nejprve si musíme stáhnout program Super pro konverzi videa. Program si stáhnete v naší sekci Software. Po stáhnutí program rozbalíme a spustíme instalaci souborem "SUPERsetup.exe". Druhý soubor "N73.spf" budeme potřebovat až za chvíli.

Nyní máme nainstalováno a samotnou konverzi můžeme docilit dvěma způsoby:
1. (Rychlá verze) Otevřeme soubor "N73.spf", který obsahuje nastavení programu pro konverzi videa do Nokie N73.

2. (Postupná verze) Spustíme samotný program SUPER a nyní budeme nastavovat postupné specifikace videa. Výsledek pak bude vypadat jako na obrázku:

Ukazka 1. Vyberte output container: mp4
2. Vyberte output video codec: H.264/AVC
3. Vyberte output audio codec: AAC

VIDEO

Video scale size: 320 x 240 / nebo neměnit
Frame/sec: 15
Bitrate: 336
Options: klikněte na "H.264 profile" a vyberte Baseline 1.2

AUDIO

Nejlepší nastavení audia je neměnit nic, bohužel program SUPER nepodporuje možnost zanechání původního nastavení zvuku videa, musíme proto zjistit nastavení originálního videa a přepsat ho do nastavení výsledného videa, nebo použít naše standardní nastavení:

Sampling freq: 44100
Channels: 2 (1 pro mono zvuk)
Bitrate: 64


Nyní máme nastaveny parametry výsledného videa a vybereme vstupní video, které chceme převést.
Klikneme pravým tlačítkem myši kdekoliv v programu, vybereme "Add Multimedia File(s)" a najdeme naše vstupní video, které převedeme.

Nyní opět klikneme pravým tlačítkem a vybereme "Specify The Output Folder Destination" a vybereme složku, do které se nám výsledné video uloží.

Poté již konečně spustíme konverzi videa ťuknutím na tlačítko Encode.

Pozn. : Tento návod vám vytvoří video ve velmi slušné kvalitě, někdy je lepší si pohrát s vlatnostmi především Audio a Video Bitrate, Sampling freq. Pro zmenšení velikosti videa tyto vlatnosti nastavte menší až o polovinu !